Langstone Harbour Combined Clubs Series 2019

Locks SC, Langstone SC, Tudor SC

After 2 of 4 events

(1) Combined Clubs Spring Weekend

(2) Langstone Regatta / Prentice Plate

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY CCSW 1
4th May
CCSW 2
5th May
CCSW 3
5th May
CCSW 4
6th May
Lang Regatta
6th July
Prentice Plate
6th July
Nett
1st RS 800 1182 Locks Richard Powell Will Schofield 799 [DNC] 2 2 2 [DNC] DNC 15
2nd RS 800 1240 Locks Christian Reynolds Emma Coates 799 [DNC] [DNC] DNC DNC 1 1 20
3rd CANOE INT ASYM 245 Locks Simon Owens   866 [DNC] 1 1 [DNC] DNC DNC 20
4th VORTEX 1112 Locks Ian Burrans   914 [DNC] 3 5 DNF 3 [DNC] DNC 20
5th RS 700 765 Langstone Russell Unsworth   845 [DNC] [DNC] DNC DNC 2 2 22
6th OSPREY 1244 Tudor Guido Robazza Viola Mafessand 928 [DNC] 4 5 DNF [DNC] DNC DNC 27
7th CANOE INT ASYM 296 Locks Chris Flewitt   866 [DNC] [DNC] DNC 1 DNC DNC 28
8th RS 800 960 Locks Matt Holden Andy Sissens 799 2 DNF [DNC] [DNC] DNC DNC DNC 29

Please email any corrections or other comments to dinghies@tudorsailing.org.uk

RS 400 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY CCSW 1
4th May
CCSW 2
5th May
CCSW 3
5th May
CCSW 4
6th May
Lang Regatta
6th July
Prentice Plate
6th July
Nett
1st RS 400 1393 Locks Nick Zammit Nick Zammit 942 2 DNF 1 2 [DNC] [DNC] DNC 11
2nd RS 400 1493 Locks Geoff Holden Bernice Holden 942 [DNC] 3 3 1 [DNC] DNC 13
3rd RS 400 1323 Locks Jack Miller Chris Anstey 942 [DNC] [DNC] DNC DNC 1 1 14
4th RS 400 964 Locks Emma Johnson Pip Johnson 942 [DNC] 2 1 [DNC] DNC DNC 15
5th RS 400 1088 Langstone Daren Prior Don MacFarlane 942 [DNC] [DNC] DNC DNC 2 2 16

Please email any corrections or other comments to dinghies@tudorsailing.org.uk

Buzz Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Lang Regatta
6th July
Prentice Plate
6th July
Nett
1st BUZZ 1027 Langstone Jane Noble Mark Wilson 1026 2 1 3
2nd BUZZ 918 Langstone John Radford Nick Dyke 1026 1 2 3
3rd BUZZ 939 Langstone Colin Snook Alison Revitt 1026 3 3 6
4th BUZZ 971 Langstone Nina Radford Alexander Woodall 1026 4 4 8
5th BUZZ 889 Langstone Frank Meyers Heather Green 1026 6 RET 5 11

Please email any corrections or other comments to dinghies@tudorsailing.org.uk

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY CCSW 1
4th May
CCSW 2
5th May
CCSW 3
5th May
CCSW 4
6th May
Lang Regatta
6th July
Prentice Plate
6th July
Nett
1st LASER 169293 Locks Malcolm Weaver   1099 2 DNS 1 1 1 [DNC] [DNC] 5
2nd SOLO 5073 Locks Graham Castellano   1143 [DNC] 2 2 3 [DNC] DNC 24
3rd SUPERNOVA 1032 Locks Martin Wynfield   1077 [DNC] 3 5 RET 4 [DNC] DNC 29
4th GRADUATE 2979 Tudor Mark Swallow Nicola Craig 1129 [DNC] [DNC] DNC 6 7 5 35
5th 2000 2191 Langstone Martyn Brown Sam Brown 1112 [DNC] [DNC] DNC DNC 2 1 37
6th ENTERPRISE 7830 Tudor Ian Simpson Amanda Shakir 1119 [DNC] [DNC] DNC DNC 4 2 40
7th TOPAZ RACE X 8171 Langstone Stewart Johnson   1200 [DNC] [DNC] DNC DNC 3 3 40
8th RS QUBA 001 Tudor Mark Swallow   1260 [DNC] 4 3 [DNC] DNC DNC 41
9th 2000 2953 Langstone Kev Sutton Matt Sutton 1112 [DNC] [DNC] DNC DNC 5 4 43
10th EUROPE 209 Langstone Jo Gordon   1141 [DNC] [DNC] DNC DNC 6 6 46
11th TOPAZ OMEGA 4594 Langstone Mike Osbourne Tom Osbourne 1075 [DNC] [DNC] DNC DNC 8 7 49
12th WAYFARER W7100 Langstone Rory McKimm Maria McKimm 1102 [DNC] [DNC] DNC DNC 9 8 51
13th 2000 2141 Langstone Claire Ashton Mark Ashton 1112 [DNC] [DNC] DNC DNC 1 DNC 52
14th LASER 189612 Locks Ollie GT   1099 [DNC] [DNC] DNC 2 DNC DNC 53
15th SOLO 4392 Locks Brian Davies   1143 [DNC] [DNC] DNC 5 DNC DNC 56
16th 2000 22 Locks Steve Grier Malilda Grier 1107 [DNC] [DNC] DNC 7 DNC DNC 58

Please email any corrections or other comments to dinghies@tudorsailing.org.uk

Laser Radial Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY CCSW 1
4th May
CCSW 2
5th May
CCSW 3
5th May
CCSW 4
6th May
Lang Regatta
6th July
Prentice Plate
6th July
Nett
1st LASER RADIAL 198911 Locks Hilary Thomas   1145 2 DNS 1 3 3 [DNC] [DNC] 9
2nd LASER RADIAL 174623 Tudor John Allison   1145 [DNC] 3 1 [DNC] 3 3 10
3rd LASER RADIAL 145905 Tudor Naomi Langford   1145 [DNC] 2 2 2 [DNC] DNC 15
4th LASER RADIAL 159539 Langstone Seb Woodall   1145 [DNC] [DNC] DNC DNC 2 1 21
5th LASER RADIAL 194776 Langstone Frank Goodall   1145 [DNC] [DNC] DNC DNC 1 2 21
6th LASER RADIAL 183165 Langstone Emlyn Jones   1145 [DNC] [DNC] DNC DNC 4 4 26
7th LASER RADIAL 195849 Locks Tessa Collings   1145 [DNC] [DNC] DNC 1 DNC DNC 28
8th LASER RADIAL 180431 Locks Jan Pickett   1145 [DNC] [DNC] DNC 4 DNC DNC 31

Please email any corrections or other comments to dinghies@tudorsailing.org.uk

CCSW 1 - Fast Fleet - 4th May

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Place Points
1 RS 800 960 Locks Matt Holden Andy Sissens 799 DNF 2

CCSW 2 - Fast Fleet - 5th May

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 12:15
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 CANOE INT ASYM 245 Locks Simon Owens   866 0:31:08 0:35:57 1
2 RS 800 1182 Locks Richard Powell Will Schofield 799 0:30:39 0:38:22 2
3 VORTEX 1112 Locks Ian Burrans   914 0:40:58 0:44:49 3
4 OSPREY 1244 Tudor Guido Robazza Viola Mafessand 928 0:47:26 0:51:07 4

CCSW 3 - Fast Fleet - 5th May

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:10, Wind dir: NE
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 CANOE INT ASYM 245 Locks Simon Owens   866 0:41:01 0:47:22 1
2 RS 800 1182 Locks Richard Powell Will Schofield 799 0:40:16 0:50:24 2
3 VORTEX 1112 Locks Ian Burrans   914 DNF   5
3 OSPREY 1244 Tudor Guido Robazza Viola Mafessand 928 DNF   5

CCSW 4 - Fast Fleet - 6th May

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:18, Wind dir: NE
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 CANOE INT ASYM 296 Locks Chris Flewitt   866 1:13:29 1:24:51 1
2 RS 800 1182 Locks Richard Powell Will Schofield 799 1:14:33 1:33:18 2
3 VORTEX 1112 Locks Ian Burrans   914 1:25:37 1:33:40 3

Lang Regatta - Fast Fleet - 6th July

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS 800 1240 Locks Christian Reynolds Emma Coates 799 0:31:20 0:39:13 1
2 RS 700 765 Langstone Russell Unsworth   845 0:39:29 0:46:44 2

Prentice Plate - Fast Fleet - 6th July

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS 800 1240 Locks Christian Reynolds Emma Coates 799 0:32:14 0:40:21 1
2 RS 700 765 Langstone Russell Unsworth   845 0:36:32 0:43:14 2

CCSW 1 - RS 400 Fleet - 4th May

Start: RS 400, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Place Points
1 RS 400 1393 Locks Nick Zammit Nick Zammit 942 DNF 2

CCSW 2 - RS 400 Fleet - 5th May

Start: RS 400, Finishes: Finish time, Time: 12:15
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS 400 1393 Locks Nick Zammit Nick Zammit 942 0:30:55 0:32:49 1
2 RS 400 964 Locks Emma Johnson Pip Johnson 942 0:31:55 0:33:53 2
3 RS 400 1493 Locks Geoff Holden Bernice Holden 942 0:35:33 0:37:44 3

CCSW 3 - RS 400 Fleet - 5th May

Start: RS 400, Finishes: Finish time, Time: 13:10, Wind dir: NE
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS 400 964 Locks Emma Johnson Pip Johnson 942 0:40:24 0:42:53 1
2 RS 400 1393 Locks Nick Zammit Nick Zammit 942 0:40:48 0:43:19 2
3 RS 400 1493 Locks Geoff Holden Bernice Holden 942 0:41:18 0:43:51 3

CCSW 4 - RS 400 Fleet - 6th May

Start: RS 400, Finishes: Finish time, Time: 13:18, Wind dir: NE
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS 400 1493 Locks Geoff Holden Bernice Holden 942 1:18:18 1:23:07 1

Lang Regatta - RS 400 Fleet - 6th July

Start: RS 400, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS 400 1323 Locks Jack Miller Chris Anstey 942 0:43:45 0:46:27 1
2 RS 400 1088 Langstone Daren Prior Don MacFarlane 942 0:48:33 0:51:32 2

Prentice Plate - RS 400 Fleet - 6th July

Start: RS 400, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS 400 1323 Locks Jack Miller Chris Anstey 942 0:43:45 0:46:27 1
2 RS 400 1088 Langstone Daren Prior Don MacFarlane 942 0:46:54 0:49:47 2

CCSW 1 - Buzz Fleet - 4th May

Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Place Points

CCSW 2 - Buzz Fleet - 5th May

Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Place Points

CCSW 3 - Buzz Fleet - 5th May

Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Place Points

CCSW 4 - Buzz Fleet - 6th May

Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Place Points

Lang Regatta - Buzz Fleet - 6th July

Start: Buzz, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 BUZZ 918 Langstone John Radford Nick Dyke 1026 0:43:14 0:42:08 1
2 BUZZ 1027 Langstone Jane Noble Mark Wilson 1026 0:43:15 0:42:09 2
3 BUZZ 939 Langstone Colin Snook Alison Revitt 1026 0:45:37 0:44:28 3
4 BUZZ 971 Langstone Nina Radford Alexander Woodall 1026 0:46:44 0:45:33 4
5 BUZZ 889 Langstone Frank Meyers Heather Green 1026 RET   6

Prentice Plate - Buzz Fleet - 6th July

Start: Buzz, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 BUZZ 1027 Langstone Jane Noble Mark Wilson 1026 0:44:10 0:43:03 1
2 BUZZ 918 Langstone John Radford Nick Dyke 1026 0:46:31 0:45:20 2
3 BUZZ 939 Langstone Colin Snook Alison Revitt 1026 0:46:40 0:45:29 3
4 BUZZ 971 Langstone Nina Radford Alexander Woodall 1026 0:50:59 0:49:41 4
5 BUZZ 889 Langstone Frank Meyers Heather Green 1026 0:54:58 0:53:34 5

CCSW 1 - Medium Fleet - 4th May

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Place Points
1 LASER 169293 Locks Malcolm Weaver   1099 DNS 2

CCSW 2 - Medium Fleet - 5th May

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 12:20
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER 169293 Locks Malcolm Weaver   1099 0:27:16 0:24:49 1
2 SOLO 5073 Locks Graham Castellano   1143 0:28:49 0:25:13 2
3 SUPERNOVA 1032 Locks Martin Wynfield   1077 0:27:54 0:25:54 3
4 RS QUBA 001 Tudor Mark Swallow   1260 0:36:53 0:29:16 4

CCSW 3 - Medium Fleet - 5th May

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:15
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER 169293 Locks Malcolm Weaver   1099 0:34:24 0:31:18 1
2 SOLO 5073 Locks Graham Castellano   1143 0:36:11 0:31:39 2
3 RS QUBA 001 Tudor Mark Swallow   1260 0:44:31 0:35:20 3
4 SUPERNOVA 1032 Locks Martin Wynfield   1077 RET   5

CCSW 4 - Medium Fleet - 6th May

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:23
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER 169293 Locks Malcolm Weaver   1099 1:25:43 1:18:00 1
2 LASER 189612 Locks Ollie GT   1099 1:26:19 1:18:32 2
3 SOLO 5073 Locks Graham Castellano   1143 1:33:34 1:21:52 3
4 SUPERNOVA 1032 Locks Martin Wynfield   1077 1:29:20 1:22:57 4
5 SOLO 4392 Locks Brian Davies   1143 1:36:10 1:24:08 5
6 GRADUATE 2979 Tudor Mark Swallow Nicola Craig 1129 1:36:31 1:25:29 6
7 2000 22 Locks Steve Grier Malilda Grier 1107 1:53:12 1:42:16 7

Lang Regatta - Medium Fleet - 6th July

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 00:11:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2141 Langstone Claire Ashton Mark Ashton 1112 0:38:42 0:34:48 1
2 2000 2191 Langstone Martyn Brown Sam Brown 1112 0:39:27 0:35:29 2
3 TOPAZ RACE X 8171 Langstone Stewart Johnson   1200 0:44:14 0:36:52 3
4 ENTERPRISE 7830 Tudor Ian Simpson Amanda Shakir 1119 0:42:40 0:38:08 4
5 2000 2953 Langstone Kev Sutton Matt Sutton 1112 0:42:52 0:38:33 5
6 EUROPE 209 Langstone Jo Gordon   1141 0:45:24 0:39:47 6
7 GRADUATE 2979 Tudor Mark Swallow Nicola Craig 1129 0:47:49 0:42:21 7
8 TOPAZ OMEGA 4594 Langstone Mike Osbourne Tom Osbourne 1075 0:46:16 0:43:02 8
9 WAYFARER W7100 Langstone Rory McKimm Maria McKimm 1102 0:51:55 0:47:07 9

Prentice Plate - Medium Fleet - 6th July

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2191 Langstone Martyn Brown Sam Brown 1112 0:38:33 0:34:40 1
2 ENTERPRISE 7830 Tudor Ian Simpson Amanda Shakir 1119 0:41:04 0:36:42 2
3 TOPAZ RACE X 8171 Langstone Stewart Johnson   1200 0:45:19 0:37:46 3
4 2000 2953 Langstone Kev Sutton Matt Sutton 1112 0:43:09 0:38:48 4
5 GRADUATE 2979 Tudor Mark Swallow Nicola Craig 1129 0:44:08 0:39:05 5
6 EUROPE 209 Langstone Jo Gordon   1141 0:44:43 0:39:11 6
7 TOPAZ OMEGA 4594 Langstone Mike Osbourne Tom Osbourne 1075 0:46:00 0:42:47 7
8 WAYFARER W7100 Langstone Rory McKimm Maria McKimm 1102 0:51:11 0:46:27 8

CCSW 1 - Laser Radial Fleet - 4th May

Start: Radial, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Place Points
1 LASER RADIAL 198911 Locks Hilary Thomas   1145 DNS 2

CCSW 2 - Laser Radial Fleet - 5th May

Start: Radial, Finishes: Finish time, Time: 12:20
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER RADIAL 198911 Locks Hilary Thomas   1145 0:27:44 0:24:13 1
2 LASER RADIAL 145905 Tudor Naomi Langford   1145 0:29:32 0:25:48 2
3 LASER RADIAL 174623 Tudor John Allison   1145 0:30:29 0:26:37 3

CCSW 3 - Laser Radial Fleet - 5th May

Start: Radial, Finishes: Finish time, Time: 13:15
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER RADIAL 174623 Tudor John Allison   1145 0:35:13 0:30:45 1
2 LASER RADIAL 145905 Tudor Naomi Langford   1145 0:35:14 0:30:46 2
3 LASER RADIAL 198911 Locks Hilary Thomas   1145 0:35:32 0:31:02 3

CCSW 4 - Laser Radial Fleet - 6th May

Start: Radial, Finishes: Finish time, Time: 13:23
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER RADIAL 195849 Locks Tessa Collings   1145 1:33:22 1:21:33 1
2 LASER RADIAL 145905 Tudor Naomi Langford   1145 1:34:24 1:22:27 2
3 LASER RADIAL 198911 Locks Hilary Thomas   1145 1:35:23 1:23:18 3
4 LASER RADIAL 180431 Locks Jan Pickett   1145 1:37:53 1:25:29 4

Lang Regatta - Laser Radial Fleet - 6th July

Start: Radial, Finishes: Finish time, Time: 00:11:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER RADIAL 194776 Langstone Frank Goodall   1145 0:41:18 0:36:04 1
2 LASER RADIAL 159539 Langstone Seb Woodall   1145 0:42:20 0:36:58 2
3 LASER RADIAL 174623 Tudor John Allison   1145 0:42:25 0:37:03 3
4 LASER RADIAL 183165 Langstone Emlyn Jones   1145 0:47:48 0:41:45 4

Prentice Plate - Laser Radial Fleet - 6th July

Start: Radial, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank Class Sail no Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER RADIAL 159539 Langstone Seb Woodall   1145 0:40:25 0:35:18 1
2 LASER RADIAL 194776 Langstone Frank Goodall   1145 0:41:03 0:35:51 2
3 LASER RADIAL 174623 Tudor John Allison   1145 0:41:50 0:36:32 3
4 LASER RADIAL 183165 Langstone Emlyn Jones   1145 0:42:47 0:37:22 4



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com